CHEVIOT SHEEP SHOW REPORTS 2022

royal highland show 2022

A big thank you to all the exhibitors, old and new, who increased the entry from 36 in 2019 to 41 this year. Unfortunately due to illness and a tragic accident, only 27 were forward. A special thank you must go to Eifion Hughes who made the long journey from Llandeilo in Carmarthen.

RAM TWO SHEAR AND OVER

1st & Res Male Champion - J Common & Son, Crossdykes
2nd - J J Frame & Co, High Dyke
3rd - J F Irving & Son, Mountbenger
4th - W N Douglas, Catslack

SHEARLING RAM

1st & Champion- J Common & Son, Crossdykes
2nd - J F Irving & Son, Mountbenger
3rd - J T Fleming & Son, Hislop
4th - W N Douglas, Catslack
5th - J T Fleming & Son, Hislop
6th - J J Frame & Co, High Dyke

EWE

1st & Reserve Champion - W N Douglas, Catslack
2nd - J F Irving & Son, Mountbenger
3rd - J T Fleming & Son, Hislop
4th - R Bell, Bloch

ROUGH EWE

1st & Reserve Female Champion - J F Irving & Son, Mountbenger
2nd - J Common & Son, Crossdykes
3rd - W N Douglas, Catslack
4th - R Bell, Bloch

GIMMER

1st - J Common & Son, Crossdykes
2nd - J Common & Son, Crossdykes
3rd - J T Fleming & Son, Hislop
4th - W N Douglas, Catslack
5th - J T Fleming & Son, Hislop
6th - - Eifion Hughes, Frondeg

Border Union Show (Kelso)

Ram above two-shear
1st - W N Douglas, Catslackburn
2nd - C M Ker, Chatto

Ram two-shear
1st - W N Douglas, Catslackburn
2nd - I H G Warden, Skelfhill
3rd - James Smith, Burrows
4th - C M Ker, Chatto
5th - James Smith, Burrows

Shearlings
1st - W N Douglas, Catslackburn
2nd - I H G Warden, Skelfhill
3rd - James Smith, Burrows
4th - I H G Warden, Skelfhill
5th - James Smith, Burrows

Ram Lambs
1st & Reserve Champion - I H G Warden, Skelfhill
2nd - C M Ker, Chatto
3rd - C M Ker, Chatto
4th - W N Douglas, Catslackburn
5th - James Smith, Burrows

Ewes
1st & Champion - W N Douglas, Catslackburn
2nd - C M Ker, Chatto
3rd - C M Ker, Chatto
4th - I H G Warden, Skelfhill
5th - James Smith, Burrows

Gimmers
1st - C M Ker, Chatto
2nd - W N Douglas, Catslackburn
3rd - I H G Warden, Skelfhill
4th - James Smith, Burrows
5th - James Smith, Burrows

Ewe Lambs
1st - W N Douglas, Catslackburn
2nd - I H G Warden, Skelfhill
3rd - I H G Warden, Skelfhill
4th - James Smith, Burrows
5th - James Smith, Burrows

Dumfries Show

Tup three-shear & over
1st - J Robertson, Becks
2nd - James Common & Son, Crossdykes
3rd - George Gunn, Middleton of Glasclune
4th - Bridgewater & Wood, Potholm
5th - R J Menzies & Co, Chanlockfoot

Tup Two-Shear
1st - Bridgewater & Wood, Potholm
2nd - J Robertson, Becks
3rd - George Gunn, Middleton of Glasclune
4th - R J Menzies & Co, Chanlockfoot

Shearling Tup
1st & Champion - J Robertson, Becks
2nd - R H Paton, Castle Crawford
3rd - James Common & Son, Crossdykes
4th - George Gunn, Middleton of Glasclune
5th - Dawn Anderson, Moffat

Tup Lamb
1st - R J Menzies & Co, Chanlockfoot
2nd - R H Paton, Castle Crawford
3rd - James Common & Son, Crossdykes
4th - J Robertson, Becks
5th - James Common & Son, Crossdykes

Ewe
1st & Reserve Champion - George Gunn, Middleton of Glasclune
2nd - J Robertson, Becks
3rd - R H Paton, Castle Crawford
4th - James Common & Son, Crossdykes
5th - George Gunn, Middleton of Glasclune

Gimmer
1st - James Common & Son, Crossdykes
2nd - R McTurk, Thornhill
3rd - J Robertson, Becks
4th - R McTurk, Thornhill
5th - R J Menzies & Co, Chanlockfoot

Ewe Lamb
1st - J Robertson, Becks
2nd - R McTurk, Thornhill
3rd - James Common & Son, Crossdykes
4th - James Common & Son, Crossdykes
5th - R J Menzies & Co, Chanlockfoot

peebles Show

Tup two-shear & over
1st - J Hume & Son, Sundhope
2nd - Blair & Morag Cockburn, Stirkfield
3rd - W N Douglas, Catslackburn

Shearling Tup
1st & Champion - W J C & S J Weir, Mainside
2nd - R H Paton, Castle Crawford
3rd - W N Douglas, Catslackburn
4th - Blair & Morag Cockburn, Stirkfield
5th - W J C & S J Weir, Mainside

Tup lamb
!st - J Hume & Son, Sundhope
2nd - J Hume & Son, Sundhope
3rd - J F Irving & Son, Mountbenger
4th - W J C & S J Weir, Mainside
5th - W N Douglas, Catslackburn

Ewe
1st & Reserve Champion - W N Douglas, Catslackburn
2nd - Blair & Morag Cockburn, Stirkfield
3rd - W J Douglas & Son, Upper Hindhope
4th - W J C & S J Weir, Mainside
5th - R H Paton, Castle Crawford

Gimmers
1st - W J C & S J Weir, Mainside
2nd - W N Douglas, Catslackburn
3rd - Blair & Morag Cockburn, Stirkfield
4th - W J Douglas & Son, Upper Hindhope
5th - J F Irving & Son, Mountbenger

Ewe Lamb
1st - W J C & S J Weir, Mainside
2nd - W J Douglas & Son, Upper Hindhope
3rd - J F Irving & Son, Mountbenger
4th - J Hume & Son, Sundhope
5th - W J C & S J Weir, Mainside

Abington Show

Tup two-shear & over
1st - B & M Cockburn, Stirkfield
2nd - J Halliday & Sons, Granton
3rd - G Gunn, Middleton of Glasclune
4th - A Frame, High Dyke
5th - G Gunn, Middleton of Glasclune

Shearling Tup
1st - R H Paton, Castle Crawford
2nd - R H Paton, Castle Crawford
3rd - J Halliday & Sons, Granton
4th - T Aitchison, North Shortcleugh
5th - B & M Cockburn, Stirkfield

Tup Lamb
1st - B & M Cockburn, Stirkfield
2nd - R H Paton, Castle Crawford
3rd - R J Menzies & Co, Chanlockfoot
4th - B & M Cockburn, Stirkfield
5th - T Aitchison, North Shortcleugh

Ewe
1st & Champion - R H Paton, Castle Crawford
2nd - J Halliday & Sons, Granton
3rd - B & M Cockburn, Stirkfield
4th - B & M Cockburn, Stirkfield
5th - G Gunn, Middleton of Glasclune

Gimmer
1st & Reserve Champion - B & M Cockburn, Stirkfield
2nd - R McTurk, Thornhill
3rd - R H Paton, Castle Crawford
4th - A Frame, High Dyke
5th - R McTurk, Thornhill

Ewe Lamb
1st - T Aitchison, North Shortcleugh
2nd - R H Paton, Castle Crawford
3rd - B & M Cockburn, Stirkfield
4th - R H Paton, Castle Crawford
5th - R McTurk, Thornhill